MI TÖRTÉNIK A KARDIOLÓGIAI VIZSGÁLAT SORÁN?
Az általános kardiológiai szakvizsgálatunkon:
- Felvesszük a páciens kórtörténetét. (korábbi betegségeit)
- Összeírjuk az alkalmazott gyógyszereit. – FONTOS, hogy vizsgálatra gyógyszerlistát és pontos dozírozást hozzon magával!
- Kikérdezzük a jelenlegi panasszal kapcsolatban.
- Célzott fizikális vizsgálatot végzünk.
- Nyugalmi EKG és vérnyomásmérés történik.
- Szívultrahang (transthoracalis echocardiographia) vizsgálatot végzünk.
- Kardiológiai szakvéleményt fogalmazunk meg, szükség esetén további diagnosztikus vizsgálatokat javaslunk.
Kiegészítő vizsgálati lehetőségek:
Ritmuszavarok esetén:
- Wiwe készülék: Ritkábban előforduló, de panaszt okozó ritmuszavarok esetén 1 hét vizsgálati periódus.
- HOLTER monitorors EKG: 24 órás vizsgálati időszak rejtett ritmuszavarok vizsgálatára
Érelmeszesedésre:
- Terheléses EKG-kerékpár ergometria (koronária-érszűkület kimutatására),
- Arteriográfia (aorta – érfal funkcionális vizsgálata)
Vérnyomás beállításra:
- 24 órás vérnyomás monitor (ABPM)
MILYEN KARDIOLÓGIAI DIAGNOSZTIKAI VIZSGÁLATOKAT VÉGZÜNK?
Nyugalmi és terheléses EKG vizsgálat
A szív ritmikusan összehúzódik, ami a szívizomzaton végighaladó ingerület (áram) következménye. Ennek az ingeráramnak a mintázatát, irányát jól követhetjük EKG segítségével. A hagyományos, nyugalmi EKG vizsgálat során az asszisztens az ágyon fekvő páciens mellkasára és végtagjaira elektródákat rögzít, majd az EKG készülék egy-két percig regisztrálja a szív elektromos tevékenységét. Ha a panaszok terhelésre jelentkeznek, akkor szükség lehet terhelés mellett elvégzett EKG vizsgálatra, hogy közelebb kerüljünk a diagnózishoz. Ilyenkor a páciens az elektródák felhelyezése után futószőnyeges vizsgálaton vesz részt. Ha a szív izmait ellátó koszorúerekben szűkület alakul ki, a szív nem jut elég vérhez, az elektromos jelek megváltoznak. Az orvos az EKG-görbék alapján igazolni tudja a koszorúér-szűkületet, valamint meg tudja ítélni, szükség van-e további vizsgálatokra vagy coronarographias beavaztkozásra.
Arteriográf
Mire jó?
- A fő ütőér, azaz az aorta és a felkar közötti rejtett érszakasz funkcionális vizsgálata, mely megmutatja az ér minőségét, merevségét, meszességét, kitágulását.
Miért fontos ez?
- Ez az érszakasz egyebekben megterhelő (kontrasztanyag, ionizáló sugárzás), drága, nehezen hozzáférhető módszerrel (CTA, MRI) vizsgálható.
- Az itt tapasztalható eltérések az alacsony-közepes rizikójú emberek esetén nem a betegség esélyét, hanem valódi tényét és fokát mutathatja ki.
- Érelmeszesedés szűkületeket okoz, vérrög kirakodásával-képződésével és ezek tovább sodródásának esetén érelzáródással fenyeget, ami végtag vesztést vagy életfontos szerv működési zavarát okozhatja.
- Az ér kitágulása pedig a fő ütőér repedéséig (aorta disszekció vagy ruptura) romolhat, ami értelemszerűen heriokus műtéttel is nehezen gyógyítható..
A mérés előkészítést igényel!
Az optimális vizsgálati feltételeket a következő módon biztosíthatjuk:
- Mérés közben a páciens nem beszélhet, nem mozoghat, különösen a kart és felsőtestet kell pihentetnie – mivel ezek mozgása jelentősen megnövelhetik a vizsgálat időtartamát, veszélyeztethetik az eredmény pontosságát vagy a mérés sikertelenségéhez is vezethetnek.
- Minimum 5 perc fizikai és mentális pihenés javasolt a vizsgálat előtt, de a betegnek a vizsgálat alatt ébren kell maradnia.
- Három órával a vizsgálat előtt a páciens tartózkodjon a kávé és nagyobb mennyiségű étel fogyasztásától valamint a dohányzástól, tíz órával a vizsgálat előtt pedig már ne fogyasszon alkoholt.
- Kerülendő bármilyen zavaró körülmény (zaj, telefoncsörgés, mozgás vagy járkálás a vizsgálóban), mely a beteg nyugalmát megzavarhatja.
- „Fehér köpeny effektus” észlelése esetén a mérést néhány perc elteltével többször meg kell ismételni, vagy egy másik alkalommal újra elvégezni a vizsgálatot.
24 órás EKG (Holter vizsgálat)
Szívünk működése változhat. Egyes ritmuszavarok nem állandó jellegűek, hanem időszakosak. Ezek kiszűrésére a 24 órás EKG (HOLTER) vizsgálat javasolt, amely egy hordozható készülék. Nagy előnye, hogy mindennapi tevékenységek közben, hosszabb vizsgált intervallumokban rögzítjük a szívciklusokat. Ezáltal a folyamatos kontroll során olyan eltéréseket is „elkap” a készülék, amelyek csak bizonyos helyzetekben vagy napszakokban jelentkeznek. A HOLTER EKG-t szívritmuszavarok pontos diagnosztizálására, megkezdett gyógyszeres kezelés hatékonyságának ellenőrzésére használjuk.
24 órás vérnyomás monitor (ABPM)
Vérnyomásunk állandóan változik a nap folyamán. Befolyásolja a napszak, a stressz, az étkezések, a testmozgás. A vérnyomásbeállítás során pontosabb értéket kapunk ennek használatakor, mint a rendelőben, stresszheyzetben mért vérnyomás kapcsán.
Fontos, hogy a kiválasztott időszak lehetőleg átlagos munkanap legyen, és a beteg ne változtasson a mérés napján a beállított/javasolt gyógyszerszedési szokásain.
A vizsgálat kezdetén vérnyomásmérő mandzsettát rögzítenek a karra, mely egy derékra kötött kisméretű készülékhez csatlakozik. Ezután a páciens végzi szokásos napi tevékenységeit, de eseménynaplót vezethet, rögzítve a rosszullétet, szédülést, stresszhelyzetet, megerőltető mozgást, stb. A vérnyomásmérő készülék általában napközben 15 percenként, éjjel pedig 30 percenként végez egy-egy mérést. A 24 órás, nappali, éjszakai adatokat az orvos számítógépes analízis segítségével kiértékeli.
Szívultrahang – Echokardiográfia
Ennek során vizsgáljuk a szívüregeket, az azokat határoló falakat, a billentyűket és a szívburkot is. Fájdalommentes és káros hatással nem járó vizsgálat. Kimutathatóak vele például az infarktus utáni falmozgási zavarok, hegesedések, billentyűbetegségek, a szívüregek közti kóros irányú véráramlás, a szívburokban felgyülemlett folyadék vagy az üregekben kialakult vérrög. A vizsgálat komolyabb előkészületet nem igényel. A páciens félmeztelenül fekszik a vizsgálóágyon, az orvos egy kevés zselét használva a mellkas bőrére illeszti a vizsgálófejet, és pásztázni kezd a szív felett. A kapott mozgóképet az orvos a monitoron kimerevítheti, méréseket végezhet rajta.
MILYEN VIZSGÁLATOKAT ALKALMAZNAK SZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI BETEGSÉGEK FELISMERÉSÉHEZ, KEZELÉSÉHEZ?
- Komplex szív- és érrendszeri kivizsgálás
- Vérnyomás beállítás: magasvérnyomás-betegség kivizsgálása, gyógyszeres kezelés beállítása és életmódtanácsokkal való ellátás
- Mellkasi fájdalom-kivizsgálás: mellkasi fájdalom okának kivizsgálása, gyógyszeres kezelés beállítása, infarktus megelőzés
- Ritmuszavar-menedzsment: Szívritmuszavar érzés esetén a ritmuszavar érzéstől a súlyos aritmiákig
- Versenyszerű sportolás előtti kardiológiai állapotfelmérés, a veleszületett károsodások kiszűrésére